понеделник, 10 август 2009 г.

В края на август започват разкопките при карловското село Дъбене


Агенция "Фокус"

В края на август започват разкопките при карловското село Дъбене. Това каза пред Агенция „Фокус” директорът на Историческия музей в Карлово Мария Деянова. По думите й е било планирано работата по обекта да започне по-рано, но е възможно финансова причина да забавя тазгодишното стартиране. Разкопките се осъществяват от Национален исторически музей (НИМ) под ръководството на археолога Мартин Христов.
Деянова посочи още, че също до края на август в община Сопот ще започне археологическо проучване в местността Хисарлъка при село Анево. То е по инициатива на студенти по история и археология от Пловдивския университет. Ръководител на работата ще е доц. д-р Иван Джамбов.
Теренни археологически обходи е започнал и музея в Карлово. Тази година те са планирани да бъдат осъществени при землището на село Каравелово и село Климент, където има късно антични и средновековни обекти. Землището на село Каравелово вече е обходено. На запад от него в местността „Слава Ливада” е регистрирана късно антична крепост, продължила да съществува и през Средновековието.
Веселина ФОТЕВА

Агенция „Фокус” припомня:
Разкопките край село Дъбене се провеждат от 2004 година. Находките от тях са от времето на късната бронзова епоха. В една от могилите са открити гробове. В останалите археолозите попадат на бронзов кинжал, сребърна кама, сребърна кутийка и над 20 500 броя елементи за златни накити,някои от които с размери около 1.2 милиметра, а също и на голям брой богато орнаментирани керамични фрагменти. Предполага се, че Дъбенското поле е било мястото, в което тогавашните обитатели на тези земи са оставяли даровете си към Великата богиня-майка.
През 2008 г. за четвърти пореден сезон продължават археологическите разкопки край карловското село Дъбене с научен ръководител Мартин Христов. Проучванията отново са съсредоточени върху малки каменни структури. В една от тези структури е открита и уникална деветнадесет сантиметрова бронзова кама, която е украсена с канелюри.
През юли при разкопките е открито монетно съкровище. Археологът на Националния исторически музей Мартин Христов, станал известен с откритието на над 25 000 миниатюрни златни украшения, открива глинен съд от т.н. тракийска керамика с 8 бронзови монети на цар Филип ІІ Македонски (359-333 г.), пр.н.с. Малкото съкровище, съдържащо личните спестявания на тракийски воин, укрил ги в земята вероятно преди сражение, в което е загинал.

Няма коментари:

Публикуване на коментар