сряда, 12 август 2009 г.

Нови истини за античен военен лагер край Русе

С редица любопитни находки, но и с нови въпроси приключиха тазгодишните археологически разкопки в античната римска крепост Тримамиум, разказва за БТА директорът на Регионалния исторически музей в Русе д. и. н. Николай Ненов. Екипи на археолозите Върбин Върбанов и Деян Драгоев са направили два сондажа. В първия окончателно е проучена голяма късноантична сграда от периода 4 - 6 век сл. Хр. Археолозите са попаднали и на основите на друга голяма антична сграда, която е разполагала с подово и стенно отопление.Във втория сондаж е бил проучен участък от източната крепостна стена на Тримамиум.

Интерес представляват разкритите три крепостни стени, изградени една върху друга - също от периода 4-6 век сл. Хр. В непосредствена близост до източната крепостна стена е разкрита основата на малка средновековна черква от 13 век.Редом с предметите от всекидневието - архитектурните детайли и монети на император Аврелиан и Константин Първи, сред най-любопитните находки на археолозите е т. нар. строителна керамика с печати на войскови части. Макар откритите тухли и керемиди да са с различни печати, наличието на маркировка ясно свидетелства за това, че строителните материали не са били внасяни отвън, а са били произвеждани в тухларни на място от самите войскови части, коментира д-р Ненов.

Разкритията значително обогатяват изводите от предишните първи проучвания, които започват през април 2006 година. Те са предшествани от над сто иманярски изкопа. В един от тези изкопи през януари 2006 г. са открити жертвеник и голям зид, станали причина да започнат настоящите разкопки. Досега на обекта са намерени монети от периода 4 - 5 в. след Хр., част от мраморна маса, тухли с печати, бази за колони и фрагменти керамика от периода 3 - 5 в. и 9 - 11 век.

Първата изненадваща находка идва през май 2006 г. Това е шестредов римски надпис. Той съобщава за изграждане на крупна обществена сграда или храм и споменава името на легата на провинция Долна Мизия, както и за кохорта, наречена с епитета “Севериана”. За пръв път става ясно, че точно тази военна част - кохортата, е пребивавала в кастела Тримамиум, разказват музейните работници. Оказва се, че “Севериана” е почетно звание от времето на император Север Александър (222-235 г.). Надписът е прибран от обекта и се съхранява в административната сграда на музея в Русе.

Резултатите от тазгодишните разкопки потвърждават хипотези за съществуването на това място на добре организиран античен военен лагер. Бъдещите проучвания ще отговорят на редица въпроси, свързани с изясняване размерите и устройството на укрепителна система на античната крепост, смята д-р Ненов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар