През 2009 г. продължиха археологическите проучвания на селищната могила до с. Кошарна, които се проведоха от 22 юни до 7 август. Екипът беше съставен от Димитър Чернаков – Регионален исторически музей – Русе, научен ръководител, ст.н.с. д-р Явор Бояджиев – НАИМ – БАН, научен консултант, Дончо Караколев – художник, Васил Георгиев и Анета Иванова – студенти по археология към ВТУ “Св св. Кирил и Методий”.
През сезона са били проучени части от две постройки, които принадлежат към четвърти строителен хоризонт (четвърто селище отгоре надолу). Ориентирани са спрямо късите стени с посоки север – юг. Конструкцията им представлява забити в земята дървени греди, оплетени с тънки пръчки и обмазани с няколко пласта глина. Подът е бил неколкократно обмазван с тънък слой от жълта или зелена глина и периодично опалван.
И двете сгради са унищожени от пожар. Едната от тях е била с поне две помещения. Първото от тях е било използвано за стопански нужди. В него върху пода бяха открити няколко цели керамични съда и камъни за стриване на вид суровина или зърно. Този кът е бил преграден с малка глинена стеничка. В другото помещение на постройката археолозите се се натъкнали на три съда, начупени в следствие рухването на къщата. В единия съд е открита колективна находка от двайсет и четири кремъчни пластини, два фрагмента от гривни, изработени от средиземноморската мида Spondylus, както и черупка от речна мида. Верятно предметите представляват комплект от инструменти за изработка на накити. Това е осмата поред колективна находка (подобен набор от предмети), откривана в селищна могила у нас.
В същата сграда е бил открит и фрагмент от керамичен “олтар” – керамична плочка, изобразяваща фасада на постройка. Предметът по всяка вероятност е праисторическият прототип на оброчните плочки, познати ни от Античността.
На двайсет сантиметра под пода на къщата е бил открит скелет в свита (ембрионална) позиция – вероятно на дете на възраст около 1-2 г. Около него са били открити множество животински кости. Вероятно след полагането на детето в гробната яма, тя е била умишлено опалена с ритуална или превантивна цел – за това свидетелства откритата над скелета дебела ивица бяла пепел.
Предмет на археологическия интерес е и друг важен обект – откритата през 2007 г. яма в централната част на могилата. През миналата година в нея е бил открит скелет на куче, което е било разчленено. Необичайното откритие събужда научния интерес на археолозите и през този сезон е било предприето цялостно проучване на ямата.
На различни дълбочини са били открити още четири скелета на кучета, два от които с липсващи черепи. Предположението на археолозите е, че животните са били обезглавени преди да бъдат положени в ямата. До някои от скелетите са намерени черупки от речни охлюви. Археолозите интерпретират постановката като шахта, която е принадлежала към храмовия комплекс в центъра на селището. В нея са били извършвани обредни действия, свързани с благополучието на племето. Важно е да се отбележи, че досега пренасянето в жертва на кучета в шахти през каменно-медната епоха не е било известен факт за праисторическата археология.
В могилата са били открити и многобройни находки, изработени от кост, кремък, керамика и мед, които са били използвани в всекидневието на праисторическите хора.
През този сезон стартира издирването на принадлежащия към селището некропол. На 150 м западно от селищната могила е била проучена площ от 200 кв. м. Открити са три гроба, като разкритите скелети са в свито пложение, лежащи на лявата си страна, ориентирани с глави в посока североизток. Единият от скелетите е на възрастен, а останалите два са на деца. Подредбата на гробовете образува редица, ориентирана в посока североизток-югозапад. В близост до тях е била открита разрушена и изгоряла постройка, в която обаче археолозите са попаднали на трийсет и два цели керамични съда. По всяка вероятност постройката е от каменно-медната епоха е била предназначена за погребалните практики. Разкритият погребален комплекс е първият праисторически извънселищен некропол, открит в Русенска област.
Няма коментари:
Публикуване на коментар